dovolená, zájezdy, letecké dovolené, exotika, řecko

Nejlepší řecké ostrovy

 

Řecko je bezpochyby zemí ostrovů. Ze správního hlediska se dělí do sedmi skupin - Kréta, Jónské ostrovy, Saronské ostrovy, Sporady, Egejské ostrovy, Kyklady a Dodekanésy.

Každý z ostrovů je zajisté něčím specifický, každý má trochu jinou krajinu, i když pokaždé nádhernou, jídla, která můžete ochutnat se také budou nepatrně lišit, i když všude si dáte tradiční řeckou moussaku. Co ale zůstává na všech ostrovech stejné, to jsou přívětiví a milí lidé, kteří nikam nespěchají, ideální pro strávení odpočinkové dovolené, že?

S každou dovolenou můžete tak poznávat jiný řecký ostrov, přičemž řeckých tradic si budete užívat na každém z nich. Níže Vám blíže představíme ostrovy, které jsou turisticky nejvýznamnější.

Kréta

Největší ostrov Řecka se nachází na jižní straně Egejského moře a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Díky velké rozloze a bohaté kultuře nabízí tento ostrov mnoho atrakcí a bohatých zážitků, které můžete vidět či prožít na vlastní kůži, a proto je dovolená na Krétě úžasnou zkušeností pro lidi všech věkových kategorií.

Mezi nejoblíbenější střediska na Krétě patří Rethymno, které je mezi mnoha turisty považováno za nejkrásnější město na ostrově, dalším velkým městem s dlouhou historií je pak Chania, které slouží i jako letiště a Heraklion, což je přístav a hlavní město ostrova.

Kousek od Heraklionu se nachází největší archeologické naleziště Knossos, které určitě stojí za výlet, dalším tipem je klášter Arkadi na severní straně ostrova.

Na Krétě se nachází nepřeberné množství ubytovacích kapacit, stačí si jen vybrat, které vám padne do oka. Doporučuje zkusit například střediska Sissi, Malia, Kolimbari, Gouves, Ammoudara vyhledávané milovníky vodních sportů, Pelagia, které je oblíbeným místem pro potápění či Elounda, což je destinace pro náročnější klientelu a najdete zde ty nejluxusnější hotely na ostrově. Nejrušnějším střediskem je Hersonissos, kde se nachází vodní park.

Doporučujeme si udělat lodní výlet na malinký ostrov Chrisi, na kterém naleznete exoticky vypadající pláže a rozhodně nebudete litovat.

Jónské ostrovy

Jónské ostrovy jsou ostrovy na západě Řecka a patří mezi skupinu ostrovů, kde je vlhčí klima a v létě tam jsou teploty snesitelnější.

Korfu (Kerkyra)

Nejvíce kosmopolitním ostrovem Jónského moře je ostrov Korfu. Tento ostrov patřil mezi první řecké ostrovy, které se otevřely cestovnímu ruchu. Korfu přitahuje každý rok tisíce návštěvníků nádhernými plážemi, mnoha pamětihodnostmi a úžasným městem plném benátské architektury.

Metropolí ostrova je Kerkyra, kde je hlavním lákadlem Staré město, nicméně doporučujeme navštívit kavárnu Kanoni, kde je vyhlídková terasa přímo na přistávací dráhu na letiště. Jelikož je přistávací dráha na letišti na Korfu nejkratší v jižní Evropě, jedná se o vzrušující zážitek.

Jedním z nejznámějších středisek je Paleokastritsa, nicméně krásná místa k pobytu lze nalézt po celém ostrově. Jedním z nejstarších středisek je Dassia, kde si můžete naplno užít vodních sportů, dalším oblíbeným letoviskem je Barbati či Acharavi.

Na ostrově Korfu naleznete jedny z nejkrásnějších pláží Středomoří – doporučujeme pláž Kanoni na okraji romantického městečka Kassiopi, pláž Rovinia, na kterou je trochu složitější se dostat, nicméně zajisté to stojí za to, pláže u průplavu Canal d’Amour nedaleko letoviska Sidari či dlouhou pláž, vyhledávanou rodinami s dětmi díky mírnému vstupu do vody, ve středisku Roda.

Dalším zajímavým místem je letohrádek Achillion či nejvyšší hora ostrova Pantokrator.

Lefkada

Ostrov proslulý exoticky vypadajícími plážemi na svém západním pobřeží – Lefkada. Lefkada je bezpochyby nádherným místem pro letní dovolenou. Porto Katsiki, Egremni a Kathisma jsou nejfotografovanější pláže na ostrově, nicméně nachází se zde další méně známé pláže se stejně úžasnou vodou.

Na Lefkadě najdete také malebné přímořské vesničky a romantická místa, kde si večer můžete dát drink – například Agios Nikitas či Vasiliki, které je považováno na Lefkadě za středisko vodních sportů.

Na východním pobřeží je nejpopulárnějším střediskem Nidri. Nachází se zde plno taveren, obchůdků, můžete si zde zapůjčit například na celý den malou lodičku a jezdit kolem ostrova Scorpios, či se zastavit u ostrova Meganisi. Nidri je také výchozí bod pro pořádání různých lodních výletů na pláže západního pobřeží a kousek odsud se nachází vodopády, které jsou oblíbeným výletním cílem. Dalšími oblíbený středisky jsou Nikiana či Ligia.

Doporučujeme si udělat výlet na jih ostrova na nejjižnější bod, kterým je mys Doukato, kde dle legendy ukončila svůj život básnířka Sappho.

Kefalonie

Kefalonie je největší ostrov Jónských ostrovů a pro své hezké pláže a zelenou krajinu se stává čím dál tím oblíbenějším ostrovem ke strávení letní dovolené. V Kefalonii se nacházejí pláže, které se řadí mezi nejkrásnější pláže v celém Středomoří.

Nejfotografovanější pláží Kefalonie je pláž Myrtos, ale stejně půvabné jsou i pláže Antisamos, Makrigialos či Lourdas.

Zajímavým tipem na výlet mohou být krápníkové Dračí jeskyně, jeskyně Melissani s tyrkysovou lagunou či mořské vodní mlýny Katavothres, které jsou považovány za raritu Kefalonie. Hlavním městem ostrova je přístav Argostoli.

K nejpopulárnějším střediskům patří Fiskardo a Lixouri.

Ithaka

Jedná se o ostrov, který není až tak turisticky populární, neboť zde není tolik pláží, nicméně si na něj lze udělat například jednodenní výlet z Kefalonie. Pokud byste rádi nicméně strávili na ostrově delší dobu, zájezdy se sem také pořádají, i když jich není mnoho. Sice zde pláží není mnoho, ale jsou nádherné.

Zakynthos

Ostrov slavný pro nádherné pláže a bohatý noční život – to je Zakynthos. Zakynthos je skvělou destinací pro všechny věkové kategorie a chutě. Mladí budou milovat rušné pláže a hlučné bary v městečku Laganas, zatímco rodiny s dětmi, či ti, kteří na dovolené hledají spíše klidnější romantičtější destinace, se uvolní například ve střediscích Vassilikos, Kalamaki, Tragaki či Kampi. K dalším oblíbeným letoviskům patří Amoudi, Argassi či Tsilivi, které je vyhledávané, podobně jako Laganas, mezi mladými díky svému bohatému nočnímu životu.

Nejznámějším místem Zakynthu je určitě Navagio, což je nádherná zátoka s křišťálově modrou vodou a vrakem lodi na jejím břehu. Jen pár kilometrů od zátoky Navagio leží klášter Anafonitrias, odkud budete mít překrásný výhled na nedalekou Kefalonii. Pokud patříte mezi milovníky tradiční řecké kultury, navštivte městečko Xehoriati.

Dalším úžasným zážitkem je také plavání v jeskyních a potápění s mořskými želvami Caretta caretta, které zde žijí díky ekologicky čistému prostředí.

Saronské ostrovy

Toto souostroví leží kousek od Athén a lze se na něho dostat pouze trajektem. Jedná se o malé ostrůvky, které jsou vulkanického původu. Do souostroví patří ostrovy Salamina, Aigina, Poros, Hydra a Spetses.

Sporady

Sporady jsou skupinou ostrovů, která je tak trochu mimo  turistický ruch, nicméně poslední roky zažívá celkem veliký boom, možná i díky muzikálu Mamma Mia, který zde byl natáčen. Letecky se lze dostat pouze na Skiathos, na ostatní ostrovy poté musíte trajektem. Nejpopulárnějšími ostrovy z této skupiny jsou právě již zmíněný Skiathos a poté Skopelos.

Skiathos

Skiathos je velmi malý ostrov, který pokrývá necelých 20km vozovky. Na to jak je ostrov malý, tak je mezi turisty velmi oblíbený a v hlavní sezoně zde naleznete až desetitisíce turistů z celého světa. Tento řecký ostrov Vám nabídne vynikající podmínky pro pěší turistiku a odpočívat budete na nádherných plážích. Oblíbenou je například pláž Kukunaries nebo Malá banánová pláž.

Skopelos

Tento kouzelný ostrůvek není cestovním ruchem tolik zasažen, nicméně je pro cestování velmi dobře vybaven. Je považován za nejzelenější řecký ostrov. Velká část ostrova je hornatá a horniny jsou pokryty borovými lesy. Na celém ostrově naleznete téměř čtyři sta klášterů či kostelů, které dodávají krajině velmi romantický ráz.

Egejské ostrovy

Jižním sousedem tohoto souostroví jsou Dodekanésy. Ostrovy v této části jsou hůře dostupné a právě z tohoto důvodu jsou vhodné pro cestovatele, kteří mají rádi poznávání částí světa, které jsou méně prozkoumané v porovnání s ostatními. Nejblíže k pevnině leží zelený ostrov Thassos, který patří k nejoblíbenějším pro strávení dovolené. Dalšími ostrovy, které patří do tohoto souostroví jsou Samos, Lesbos, Chios či Limnos.

Samos

Samos si udržuje svou rodinnou atmosféru i v hlavní sezoně, neboť díky velké rozloze je cestovní ruch na ostrově rozprostřen a není koncentrován pouze v několika střediscích. Budete okouzleni modrozelenou vodou, tradičními vesnicemi a zajímavými starobylými místy. Turistika je na ostrově velmi populární, nachází se zde mnoho stezek vedoucích k tajným zátokám, vodopádům a tradičním řeckým osadám.

Můžete si vybrat mezi několika letovisky a to Votsalakia, středisko ležící podél zálivu, Karlovassi, které je ideální pro romantické večery, Kerveli, kde je nádherné průzračné moře a proto je zde tolik populární potápění, Kokkari či letovisko Pythagorio, které je pojmenováno podle matematika Pythagora.

Nejvýznamnější památkou a tipem na výlet  je unikátní komplex antických vykopávek Heraion.

Chios

Chios je pátým největším řeckým ostrovem a v jeho hlavním městě žije téměř polovina jeho obyvatel. Na ostrově najdete velké množství antických památek, dlouhé pláže a křišťálově čisté moře. Vzhledem k tomu, že na ostrov proudí celkem silné větry, je ostrov ideálním pro vyznavače vodních sportů jako je například windsurfing. Pro tento druh vyžití doporučujeme například pláže Afanis, Agia Fotia či Karfas.

Thassos

Thassosu se přezdívá Zelený ostrov či Zelený smaragd Egejského moře. Thassos se nachází na severní straně Egejského moře a leží velmi blízko k pevnině. Svými lesy a nádhernými plážemi s modrozelenou vodou přitahuje tento ostrov mnoho rodin a romanticky založených párů. Thassos je také velmi populární pro pěší turistiku, neboť se zde nachází turistické stezky, které vás zavedou k byzantským věžím, malebným jeskyním a utajeným zátokám.

Hlavním městem ostrova je přístav Limenas, kterému místní neřeknou jinak než Thassos. Ve měste se nachází velké množství antických památek – Akropole, Agora (antické tržiště) či antické divadlo, odkud je nádherný výhled na celé město. Z přístavu se můžete dostat vodním taxi na úchvatné pláže Makryammos či Golden Beach.

K nejznámějším letoviskům patří Limenaria, Potos, Skala Rachoni, Skala Prinos či malá osada Kinira, poblíže které se nacházejí nejúchvatnější pláže ostrova – Paradis Beach a již zmiňovaná Golden Beach.

Lesbos

Lesbos je známý jako místo narození básnířky Sappho a je oblíbenou destinací k rodinné dovolené. Proslavil se výbornou kuchyní a lovem sardinek, které se tu loví ve dvou zátokách Yera a Kaloni. Krom toho se zde vyrábí vysoce kvalitní olivový olej a produkuje typický řecký alkoholický nápoj ouzo. Na celém ostrově se nacházejí obrovské olivové háje, vesnice s tradičním řeckým rázem a pláže s křišťálově čistou vodou.

Hlavním městem ostrova je Mytilini, které jistě stojí za výlet, velmi malebnou oblastí je poté Molivos. Oblíbeným letoviskem pro letní dovolenou je Skala Kallonis, dalšími jsou poté Petra, které je ideální pro rodiny s dětmi, neboť je zde pozvolný vstup do vody či Anaxos, které stále nabízí klidněji strávenou dovolenou.

Kyklady

Kykladské souostroví leží v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem. Největším ostrovem tohoto souostroví je Naxos. Ostrovy v tomto souostroví jsou velmi oblíbeným cílem turistů. Najdete zde zcela jinou architekturu než na jiných ostrovech, domy jsou zde jasně bílé a vytváří nádherný kontrast s modře lemovanými okny či uličkami. Mezi nejoblíbenější ostrovy Kyklád patří Mykonos, Santorini, Naxos, Milos či malinkatý Delos, který leží v samém srdci Kyklád.

Milos

Milos je ostrov vulkanického původu ležící mezi Athénami a Krétou. Je přezdíván jako ostrov barev, neboť mořskou vodu zde můžete najít ve spousty odstínech modré, tyrkysové či smaragdové. Nejznámějšími středisky je Adamas, Plaka nebo Pollonia.

Mykonos

Mykonos je známý po celém světě pro své exoticky vypadající pláže a bláznivý noční život. Po Santorini je považován za druhý nejlepší ostrov v Řecku. Během dne si můžete odpočinout pod teplým řeckým sluncem a tančit v plážových barech, ve večerních hodinách zajeďte do města Mykonos (Chora) a vychutnejte si západ slunce ze čtvrti Malé Benátky, která patří mezi nejnavštěvovanější místa ostrova.

Hlavní město je centrem téměř veškerého, převážně večerního, dění na ostrově. Prvním místem navštíveným turisty byla osada Platis Gialos, mezi další místa na ostrově vyhledávaná turisty patří Elia, Ornos či Psarou. Naleznete zde překrásné pláže a čisté moře, ostatně jako všude na ostrově.

Na ostrově Mykonos naleznete zátoku Ftelia, která se proslavila dobrými podmínkami pro windsurfing. Z ostrova si můžete udělat výlet na ostrov Delos, ostrovy od sebe dělí přibližně dva kilometry.

Naxos

Naxos je ostrov, který si stále drží velmi pevně svoje tradice a kulturu. Není považován za zrovna nejmodernější ostrov, nicméně právě to ho dělá kouzelným. Pokud patříte mezi cestovatele  a nikoliv turisty, neváhejte ostrov navštívit. Nejvyhledávanější pláže naleznete na jihozápadní části ostrova.

Santorini

Santorini je považováno za jeden z nejlepších ostrovů v Řecku a často je řazeno mezi nejromantičtější destinace na světě. Santorini navštěvují miliony turistů každé léto. Budete naprosto ohromeni strmou kalderou a úžasným západem slunce. Nenechte si rozhodně ujít výlet na sopku, jejíž vrchol je vidět z jakéhokoliv místa kaldery.

Pro koupání zajeďte na jižní stranu ostrova Santorini, kde najdete většinu plážových letovisek. Jedním z nejvíce navštěvovaných letovisek je Kamari, které se rozprostírá podél více jak kilometr dlouhé pláže. U další dlouhé písečné pláže najdete další oblíbené středisko, kterým je Perissa. Toto letovisko si oblíbili především milovníci vodních sportů.

V městečku Imerovigli na severozápadním pobřeží se můžete kochat překrásnými výhledy do krajiny, neboť celá osada leží ve svahu, najdete zde i zbytky benátské pevnosti. Městečko Oia si zamilují romanticky naladěné osoby, neboť jsou zde nádherné západy slunce.

Metropolí ostrova je Thira, město plné taveren a obchůdků se suvenýry. Je vybudováno na stěnách sopečného kráteru a na výhledy odtud zajisté nezapomenete.

Dodekanésy

Toto souostroví tvoří bezmála sto ostrovů, přičemž turisticky nejvýznamnějším je Rhodos. Historický význam má bezpochyby ostrov Kos. Dodekanésy mohou nabídnout cestovatelům velkou různorodost - velkolepé památky, krásné písčité pláže a tyrkysové moře. Nazývají se též Jižními Sporady.

Karpathos

Nejjižnější ostrov Dodekanéských ostrovů vyniká exotickými plážemi, malebnými vesnicemi a úžasnou přírodou. Na ostrově se můžete například pokochat divoce rostoucími orchidejemi. Většinu roku zde vládne příjemné počasí, rozkošné pláže vybízejí k lenošení i k windsurfingu a skalnaté kopce svádí k turistice.

Hlavním městem ostrova je Pigadia, odkud odplouvají lodě na okolní ostrovy či nedaleké pláže.  K nejkrásnějším plážím patří Agios Nikolaos, Apella, Lefkos, romantická Achata či Nati, kde budete téměř sami.

Mezi oblíbená střediska lze řadit Arkasu, středisko ležící na jihozápadě ostrova, letovisko Amoopi či Aperio.

Na ostrově nezapomeňte navštívit nádhernou vesničku Olympos, posazenou na svazích kopce, která si zachovala všechny tradiční zvyky ostrova či rybářskou vesničku Finiki, u které naleznete malebnou písčitou pláž.

Rhodos

Nejkosmopolitnější a zároveň největší ostrov Dodekanéských ostrovů Rhodos se nachází na jihovýchodní straně Egejského moře. Tento ostrov je ideální pro všechny věkové kategorie, najdete zde jak organizované pláže, tak i odloučené pláže, na kterých budete téměř sami, rušná nábřeží ale i malé přístavy, kláštery a starobylé památky.

Většina turistů si zamiluje Staré město Rhodosu. Projděte se po dlážděných ulicích Starého města a budete mít pocit, že čas se zastavil v době rytířů.

Nedaleko hlavního města Rhodos, leží středisko Kalithea, které je mimojiné zapsané mezi nejhezčí památky UNESCO. Bývalé termální lázně s malebným zálivem a křišťálovou vodou jsou oblíbeným střediskem převážně mezi těmi, kteří pro svoji dovolenou hledají místa méně obklopená turisty.

Dalším známým letoviskem je Faliraki, které patří mezi nejrušnější místa na ostrově, Ixia s pláží dlouhou několik kilometrů či Lardos, což je původní řecká vesnička plná řeckých taveren. Velmi oblíbenou destinací, například i pro jednodenní výlet je vesnička Lindos, pro kterou jsou typické romantické bílé domky zasazené do svahu.

Dalším tipem na výlet je malý ostrůvek Symi, kde si můžete pochutnat na výborném jídle v pravé rybářské taverně či Údolí motýlů Petaloudes ležící v severní části ostrova.

Kos

Kos je jedním z nejpopulárnějších ostrovů Dodekanéských ostrovů, zaujímá druhou příčku za Rhodosem. Je to místo s mnoha různorodostmi - najdete zde rušná, přeplněná plážová střediska vyhledávaná především mládeží, stejně jako klidná, odlehlá místa ideální pro rodiny. I když je Kos dostatečně rozlehlý pro delší letní dovolenou a sám nabízí spoustu atrakcí, slouží také jako dobrá základna pro každodenní výlety na další ostrovy Dodekanéského souostroví.

Na Kosu se narodil „otec medicíny“ Hippokrates, a proto zde najdete i městečko Asklepion s Hippokratovou lékařskou školou, které je oblíbeným cestovatelským cílem.

Pro mladé páry doporučujeme hlavní město ostrova Kos, kde si naplno užijete nočního života, rodinám s dětmi poté středisko Marmari, kde naleznete pláže s pozvolným vstupem do vody. Cyklostezkou jsou spojeny dvě menší střediska Lambi a Psalidi, mezi nimiž leží právě hlavní město Kos. Pokud nevyhledáváte rušná střediska, vyberte si letovisko Mastichari, které bylo původní rybářskou vesničkou. Dalším oblíbeným letoviskem je Tigaki, kde naleznete aquapark.

Kalymnos

Kalymnos je poměrně suchým ostrovem a povrch ostrova je tvořen povětšinou skalami. Krajina je tedy určena spíše otrlejším povahám, což se odráží i na plážích, které jsou pokryty převážně oblázky. Naleznete zde ale i písčité pláže a to například u středisek Kantouni či Massouri.

 

Vytvářím objednávku...